I. Vezetési és ügyintézési rendszerek
Elv: A Közösségi Alapítvány (KA) jogi értelemben olyan alapítvány, amelynek küldetése az alapszabályzatban meghatározott földrajzi egység fejlesztésének támogatása.
Alapkövetelmény: A Közösségi Alapítvány saját földrajzi körzetében vezet programokat. Ha egy közösségi alapítványnak alkalma nyílik olyan földrajzi területen fejleszteni programokat, amely más közösségi alapítvány hatáskörébe tartozik, együttműködési lehetőséget ajánl a helyi közösségi alapítványnak. A Közösségi Alapítvány saját földrajzi körzetén kívülről érkező adományokat is elfogadhat.
Elv: Az Alapítvány független, és egyetlen magánszemély, szervezet, intézmény, cég vagy politikai párt sem gyakorolhat felette sem közvetett sem közvetlen ellenőrzést.
Alapkövetelmények:
- A KA vezetőtanácsa minimum 5 tagból áll, a tagok legkevesebb 50%-a az adott közösségben lakik.
- Egyetlen (országos, megyei vagy helyi) politikai vezetőségi pozíciót betöltő személy sem lehet tagja az Alapítvány vezetőségi vagy végrehajtási bizottságának.
- Egyetlen intézmény, szervezet, cég, politikai párt vagy személy sem rendelkezhet közvetlen vagy közvetett hatással vagy befolyással az Alapítvány vezetőségének 33 vagy ennél nagyobb százalékára.
Elv: Az Alapítványnak van egy aktív vezetőtanácsa, amely egységesen működik, megérti a közösség igényeit és tükrözi azok sokszínűségét.
Alapkövetelmények:
- Az Alapítvány rendelkezik a vezetőtanácsi tagok kiválasztására irányuló eljárással, amely biztosítja, hogy a tagok megértsék az Alapítvány szerkezetén belül játszott szerepüket és jogi felelősségüket.
- A vezetőtanács tagjai nem részesülhetnek anyagi ellenszolgáltatásban az Alapítvány tevékenységében játszott szerepükért, és nem részesülhetnek különleges bánásmódban az Alapítvánnyal kapcsolatos gazdasági tevékenységekben.
- Az Alapítvány nem támogat olyan szervezeteket vagy intézményeket, melyek kapcsolatban állnak a vezetőtanács tagjaival, az alapító tagokkal, a menedzseri csapat tagjaival, vagy a támogatói bizottságok tagjaival, és nem kínál pénzügyi támogatást ösztöndíj vagy más személyi költség formájában a fent nevezetteknek, illetve azok első és másodfokú rokonainak.
Az erőforrások mozgósítása érdekében az Alapítvány köthet együttműködési szerződést a fent nevezettekkel.
Elv: Az Alapítvány menedzselése átlátható és szakszerű.
Alapkövetelmények:
- Az Alapítvány évente frissített, és a vezetőtanács tagjai által jóváhagyott működési tervvel rendelkezik.
- Az Alapítvány világos és átlátható elvek szerint végzi pénzügyi tevékenységét, az adományok átvételét, pénzügyi alapok és befektetések kezelését, pályázati támogatások odaítélését. Ezek alkalmazását évente ellenőrzi egy vezetőség által felkért cenzor és/vagy külső szakértő. A könyvvizsgálat eredményét elérhetővé kell tenni a szakértő, illetve az országos akkreditációért felelős bizottság számára.
- Az Alapítvány évente egy független ellenőrzés alá veti a szervezetet, melyet a Román Pénzügyi Kamara által bejegyzett, nemzetközi könyvvizsgálói elvárásoknak megfelelő személy végez. Az adott évre vonatkozó vizsgálatot legkésőbb a következő év június 30-ig kötelesek elvégeztetni.
- Az előző évre vonatkozó éves jelentést az Alapítvány legkésőbb a következő év július 31.-ig nyomtatott formában megjelenteti és honlapjára is feltölti. Az Alapítvány honlapján jelennek meg az előző évek éves jelentései, minimum három évre visszamenően. A jelentésnek tartalmaznia kell az összes támogatott szervezet és ösztöndíjas névsorát, a számukra megítélt támogatási összeggel együtt. Ugyanakkor tágabb bepillantást ad az Alapítvány pénzügyi helyzetébe, beleértve a legfőbb bevételi és kiadási költségtételeket, valamint az állandó alapokat.
Elv: Az Alapítvány mindvégig napirenden van a közösségi alapítványok mozgalmának tevékenységével, információt cserél, és aktívan részt vesz az éves eseményeken, on-line megbeszéléseken, és más, közösségi alapítványokat érintő tevékenységeken.
Alapkövetelmény: Az Alapítvány átfogó információt szolgáltat a Romániai Közösségi Alapítványok Szövetségének a pénzügyi alapjairól, adományozóiról, vezetőségéről és önkénteseiről, a kiosztott támogatásokról és az országos szinten elfogadott monitorizálási terv szerinti éves gazdasági helyzetéről.
- Pénzügyi támogatás és közösségi vezetés
Elv: Az Alapítvány vezetőtanácsa és alkalmazottai proaktív módon igyekeznek megérteni a földrajzi körzetük alapvető igényeit, erőforrásait és lehetőségeit.
Alapkövetelmény: Az Alapítvány megbeszélést folytat a pénzügyi támogatás odaítélésének céljáról a kedvezményezettekkel és az adományozókkal, és a pályázati űrlapok kitöltésénél megköveteli a szükségletek pontos megjelölését.
Elv: Az Alapítvány támogatja a potenciális igénylőket abban, hogy megértsék a pénzügyi támogatás odaítélésének elveit és eljárását, továbbá, hogy saját pályázataikat és terveiket megfelelő módon ütemezzék és népszerűsítsék.
Alapkövetelmény: Az Alapítvány világos dokumentációval és az elbírálási kritériumokat is ismertetve hirdeti meg pályázatait. Az Alapítvány világos és bárki számára elérhető pályázati támogatást igénylő űrlapokkal rendelkezik, és szükség esetén kiegészítő információt biztosít a potenciális pályázók számára.
Elv: Az Alapítvány minden szükséges eljárást végrehajt, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a támogatást a megjelölt és szerződésben is rögzített célra használják fel.
Alapkövetelmények: Az Alapítvány a támogatottaktól beszámolókat és pénzügyi elszámolást kér, valamint az ezekben foglalt kiadásokról szóló dokumentációt. Az Alapítvány a támogatási céllal összevetve ellenőrzi az elszámolásokat.
III. Erőforrások mozgósítása és a filantrópia fejlesztése
Elv: Az Alapítvány az adományozóval való folyamatos kommunikációra és tárgyalásra alapozza adománygyűjtő tevékenységét, bizalmat építve és átláthatóságot biztosítva azok számára, akik támogatják.
Alapkövetelmények:
- Az Alapítvány informálja az adományozókat a közösség támogatásának lehetőségeiről, és rendszeresen (minimum évente) ellátja őket aktuális információkkal arról, hogyan használták fel korábbi adományaikat.
- Az Alapítvány a fejlesztés szakaszában tájékoztatja az adományozókat a konkrét összegről / vagy a közösségi célokra befektetett összeg százalékáról, illetve arról az összegről/százalékról, amely az Alapítvány költségeit fedezi (pályázat lebonyolítása, kommunikáció, adománygyűjtés, alapkezelés).
- Az Alapítvány bizalmasan kezel minden adományozóról, potenciális adományozóról és adományozásról szóló információt.
I. Vezetési és ügyintézési rendszerek
- A Közösségi Alapítvány (KA) jogi értelemben olyan alapítvány, amelynek küldetése az alapszabályzatban meghatározott földrajzi egység fejlesztésének támogatása.
- Az Alapítvány fő eszközei, mellyel a földrajzi régió fejlesztését szolgálja, a filantrópia (jótékonyság) fejlesztése, és a helyi közösségi kezdeményezések pénzügyi támogatása.
- Az Alapítvány független, és egyetlen magánszemély, szervezet, intézmény, cég vagy politikai párt sem gyakorolhat felette sem közvetett sem közvetlen ellenőrzést.
- Az Alapítványnak van egy aktív vezetőtanácsa, amely egységesen működik, megérti a közösség igényeit és tükrözi azok sokszínűségét.
- Az Alapítvány menedzselése átlátható és szakszerű.
- Az Alapítvány napirenden van a közösségi alapítványok mozgalmának tevékenységével, információt cserél, és aktívan részt vesz az éves eseményeken, online megbeszéléseken, és más, közösségi alapítványokat érintő tevékenységeken.
- Pénzügyi támogatás és közösségi vezetés
- Egy közösségi alapítvány a helyiek bevonásával azonosítani tudja a közösség társadalmi problémáit, illetve igényeit és lehetőségeit, ezt követően pedig hosszú távú pozitív hatást fejt ki támogatások odaítélése és közösségi vezetés révén.
- Vezetőtanácsa és alkalmazottai proaktív módon igyekeznek megérteni a földrajzi körzetük alapvető igényeit, erőforrásait és lehetőségeit.
- Erőforrásainak nagy részét arra használja, hogy több területen is ösztönözze és fejlessze a közösségi szellemet, olyan pályázatok, ösztöndíjak és egyéb pénzügyi támogatások révén, amelyek a független fejlesztési kezdeményezéseket segítik.
- Ösztönzi a helyi közösség részvételét a fejlesztésekben, megoldások keresésében, úgy, hogy bevonja a lakosokat a szükségletek elemzésébe, a programok megtervezésébe, a finanszírozási döntésekbe, a programok kiértékelésébe és pénzalapok megszerzésébe.
- Különböző pályázatok és közösségi kezdeményezések révén ösztönzi a párbeszédet, a tanulást, az önkéntességet és az erőforrások közösség javára történő fordítását.
- Fejleszti a helyi szervezetek képességeit, segíti, hogy még hatékonyabbá váljanak, a hatékonyság és a jobb felszereltség által pedig jobban meg tudjanak felelni a közösségi elvárásoknak, mindezt a fejlődést, tanulást és az erőforrások közös használatát támogató pályázatok révén.
- Támogatja a potenciális igénylőket abban, hogy megértsék a pénzügyi támogatás odaítélésének elveit és eljárását, továbbá abban, hogy saját pályázataikat és terveiket megfelelő módon ütemezzék és népszerűsítsék.
- Minden szükséges eljárást végrehajt, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a támogatást a megjelölt és szerződésben is rögzített célra használják fel.
- Folyamatosan értékeli a támogatások és a közösségben elindított kezdeményezések hatását. Bátorítja és támogatja a támogatási programok kedvezményezettjeit, hogy értékeljék és dokumentálják a támogatás hatásait.
III. Erőforrások mozgósítása és a filantrópia fejlesztése
- Egy közösségi alapítvány bemutatja a jótékonykodás fejlesztéséhez szükséges bevált lépéseket, bátorítva az adományozók részvételét a helyi közösség szükségleteinek megértésében, segítve őket abban, hogy kitűzzék és elérjék filantropikus céljaikat, hogy tudják összekapcsolni érdekeiket a közösségével, valamint a helyi szervezetekével. De támogatja őket abban is, hogy innovációs és felelősségteljes módszerekkel befektetésük hosszú távon is kifejtse hatását.
- Rugalmas rendszert kínál az adományozóknak és az önkénteseknek, azok bevonása érdekében, biztosítva a közösség minél nagyobb hozzájárulását, másrészt az egyéni adományozóknak személyre szabott szolgáltatásokat biztosít, tiszteletben tartva szükségleteiket és jótékonysági érdekeiket.
- Az Alapítvány az adományozóval való folyamatos kommunikációra és tárgyalásra alapozza adománygyűjtő tevékenységét, bizalmat építve és átláthatóságot biztosítva azok számára, akik támogatják.
- A helyi kezdeményezések helyi forrásokból való támogatására összpontosít, lévén, hogy a helyi adományozók bevonására törekszik.
- Fejleszti az eszközöket és a pénzalapokat, ugyanakkor bátorítja az ezekhez való részleges vagy teljes hozzájárulásokat.
Segít a közösségnek megérteni a filantrópiával kapcsolatos folyamatokat, ezáltal pedig információkat ajánl a potenciális adományozóknak, és új rendszereket dolgoz ki az adományozók bevonására, valamint elköteleződésére.