Célunk:
Tény, hogy a családi helyzet befolyásolja az iskolai teljesítményt (N.Kollár, 2017). Ennek egyik összetevője, hogy a gyermekek veleszületett képességei is különbözőek, a másik viszont a környezeti hatás, vagyis az ingergazdagság és a környezet fejlesztő hatásának mértéke. Kutatások szerint ugyanakkor, az alacsonyabb társadalmi helyzetű gyerekek iskoláztatási esélyei rosszabbak, mint azt az értelmi képességeik alapján várhatnánk. A hátrányos helyzetű, jó értelmi képességű gyermekek osztályzatai az iskoláztatás kezdetétől gyengébbek.
Hisszük, hogy a fiatalok fontos értéket képviselnek közösségünkben, és az oktatás révén olyan tagjaivá válnak a közösségnek, akik pozitívan befolyásolhatják annak alakulását. Ezért szeretnénk támogatni azokat a diákokat, akik jól tanulnak, viszont családjuk alacsony jövedelme miatt fennáll a veszélye annak, hogy nem tudnak képességeikhez mérten kellőképpen fejlődni. Továbbá célunk olyan mikroközösséget építeni e fiatalok köré, amely nemcsak anyagi támogatással, hanem tapasztalatokkal, tanácsokkal is segítik őket abban, hogy felfedezzék önmagukat, hogy az önmegvalósítás útjára lépjenek. Mindezen törekvésünket mentorok is segítik.
Általános tudnivalók:
- A Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány 7-10 ösztöndíjat ajánl fel.
- Az ösztöndíj összege értéke 2.900 lej a 2024/2025-ös tanévre.
- A program 2024 október 10-től aktív.
- A pályázatok benyújtásának határideje: 2024 november 15, 12:00 óra.
Jogosultsági feltételek:
- A 2024-2025-ös tanévben, valamely székelyudvarhelyi középiskolában tanuló, XI- XII. osztályos diák
- A család egy főre eső jövedelme nem haladhatja meg az 1.850 lejt.
- Az utolsó befejezett 2 tanév átlaga 8-as vagy 8-as fölötti.
- 10-es magaviselet mindenik befejezett tanévben.
- Plusz pontot jelent, ha a diák aktívan részt vesz az iskolai, valamint az iskolán kívüli tevékenységekben.
- A pályázó kézzel írt motivációs levele.
- Személyes interjú, beszélgetés minden pályázóval.
Mi a mentorálás?
A mentorálás alapja a személyes szimpátia, a bizalom, a szabad választás és az önkéntesség mindkét fél részéről. A mentor tapasztalatokkal, tanácsokkal segíti mentoráltját abban, hogy felfedezze önmagát, erősségeit, fejlessze képességeit, hogy az önmegvalósítás útjára lépjen.
Az fiatalok fejlődésében meghatározó szerepet játszik az erkölcsi támogatás, amelyet másoktól kapnak. Ez a segítség egyaránt erősíti önbizalmukat és önbecsülésüket, olyan értékeket formálva, amelyeket kizárólag anyagiak által nem lehet kifejleszteni. A mentorálás a személyiségfejlesztés hatékony eszköze.
A mentor feladata:
- Támogassa és bátorítsa mentoráltját saját tanulási folyamatának irányításában úgy, hogy maximalizálja a benne rejlő lehetőségeket, fejlessze képességeit, valódi teljesítményt érjen el, és segítse őt abban, hogy azzá váljon, akivé válni szeretne.
- Max. negyedévente 1,5 – 2 órás személyes találkozás a mentorálttal akár egyéniben, akár kisebb-nagyobb csoportokba szerveződve, ahol beszélgethetnek, társasozhatnak, közös fizikai vagy szellemi tevékenységet végezhetnek (az igényeknek megfelelően).
- Lehet mentoráltat/mentort cserélni, ha nem alakul ki a bizalmi viszony. Egy ösztöndíjasnak több mentora is lehet.
Miért lehet jó a mentornak? Inspirációkat kaphatnak a mentorok a mentoráltaktól. A segítségnyújtás egy magasabb szükségletet is kielégít: visszaadnak a társadalomnak a pro bono mentorsággal, hozzájárulnak a helyi közösség fejlődéséhez.
A támogatási időszak: 2024 október 30 – 2025 június 20.
Ösztöndíjak odaítélése:
- Az összeget 2-3 (kettő-három) részletben folyósítjuk az ösztöndíjas személyes bankszámlaszámára, 2024 decembere és 2025 júniusa között, az ösztöndíjas vagy szülője/gondviselője által összeállított lista alapján. Az iskolai és tanórán kívüli tevékenységek költségeinek fedezésére jár, termék, szolgáltatás (képzésen való részvétel, táborozás, stb.) formájában.
- Nem zárjuk ki az egyszeri alkalommal történő pénzbeli támogatást sem, ha a helyzet megkívánja.
- Az ösztöndíjakat az SZKA ítéli oda direkt kiválasztással.
Milyen költségeket fedeznek az ösztöndíjak?
- Tantervi tevékenységekhez szükséges eszközöket, beletartozik a notebook is.
- Sportfelszerelés
- Bentlakás költségei
- Iskolán kívüli tevékenységekbe való bevonódásuk facilitálása, pl. versenyeken, képzéseken vagy táborokban való részvétel díja, valamint a tantervi és tanórán kívüli tevékenységekhez szükséges egyéb költségek.
! Nem lesz szükság az ösztöndíj pénzügyi elszámolására az SZKA felé, viszont szükséges lesz a kedvezményezett részéről egy beszámoló arról, hogy az ösztöndíjat hogyan költötte el, és milyen hatással volt a mentorprogram a személyes fejlődésére.
A kérelem benyújtásához szükséges dokumentumok:
- Kitöltött pályázati űrlap
- 1-2 oldalas kézzel írott motivációs levél, melynek utolsó bekezdése tartalmazza azt is, hogy milyen mentori kapcsolatot szeretne az illető diák.
- Egy vezető tanár/igazgató ajánlólevele elérhetőséggel, hogy miért ajánlja őt, néhány szó a pályázó jelleméről.
- A pályázó iskolai bizonyítványáról másolat.
- Az ösztöndíjas személyazonosító igazolványának másolata.
- A család összes tagjának személyi igazolványa/ anyakönyvi kivonata másolatban, akik a kérelmezővel együtt élnek.
- A szülő vagy törvényes gyám nyilatkozatát, amely igazolja a benyújtott dokumentumok hitelességét.
- Az iskolai vagy iskolán kívüli tevékenységekben való részvételt igazoló dokumentumok és oklevelek, önkéntes munka, művészeti tevékenységek, például fotózás, színház, zene stb.) az elmúlt két évből fordított időrendi sorrendben (2022-től kezdődően).
Kizárólag a programban kiválasztott ösztöndíjasok nyújtják be a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítványnak a pénzügyi dokumentumokat, amelyek a következőkből állnak:
- A családtagonkénti jövedelemszintet bemutató naprakész dokumentumok: fizetés/jövedelemkimutatás, munkanélküli-nyilatkozat vagy nyugdíjszelvény az elmúlt 3 hónapra mindkét szülőtől.
- Ha a szülők elváltak, be kell mutatni az ezt igazoló dokumentumokat és a tartásdíjat igazoló dokumentumokat. Ha a gyermek nem részesül gyermektartásban, a gyermek nevére nyilatkozatot kell tenni, amelyben a gyermekért felelős szülő nyilatkozik arról, hogy nem kap gyerektartást.
- Ha az egyik vagy mindkét szülő elhunyt, az ezt igazoló dokumentumot és az örökösödési nyugdíjszelvényt be kell mutatni az utolsó 3 hónapra.
Az ösztöndíjak odaítélésének feltételei:
- Az ösztöndíjasoknak az egész tanév során fenn kell tartaniuk a nappali tagozatos hallgatói jogviszonyt, és legalább 8,00-as, 8,5-es átlagot kell elérniük, amit igazolással igazolnak, amelyet az oktatási intézmény állít ki, ahol tanulnak.
- A család egy főre eső jövedelme nem haladhatja meg az 1.850 lejt.
A Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány minden egyes támogatottal szerződést köt, amely rögzíti a felek jogait és kötelezettségeit.
Hogyan kell jelentkezni?
A pályázatokat közvetlenül a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítványhoz lehet benyújtani, Székelyudvarhely, Kossuth Lajos utca, 20 szám vagy e-mailben a beata@szka.ro címen.
A pályázat benyújtásakor a pályázóval egy ismerkedési beszélgetést folytatunk, amelyet az ösztöndíjasok kiválasztásakor figyelembe veszünk.
A pályázatok benyújtásának határideje: 2024 november 15.
Hamis vagy elavult dokumentáció benyújtása a támogatás elvesztését vonja maga után, valamint elveszíti azt a jogot, hogy a jövőben más ösztöndíjakra vagy a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítványtól származó egyéb támogatásra pályázhasson!