Gyermekmentő szolgálat fejlesztése Székelyudvarhelyen
Adománygyűjtő kampányt indít a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány az Udvarhelyszéki Anyák Egyesületével karöltve.
Románia a legelső helyet foglalja el Európában a korai születés miatt történő gyermek elhalálozás területén. Ameddig az országos átlag szerint a korai születések száma miatt bekövetkezett elhalálozás aránya 7,5 ezrelék (az 1.000 élve született gyerekhez viszonyítva), addig ez az érték Hargita megyében 8, Kovászna megyében 7,5 és Bákó megyében 8,2 ezreléket ért el a 2015-ös év folyamán.
Jelen pillanatban egy koraszülött baba életben maradási esélye, egy fejlett gyermekmentő-szolgáltatás hiányában, jelentősen csökken, amennyiben a fentiekben említett megyékben születik.
A szakszerű ellátás alapvető szükséglete a korszerű orvosi technológia, ennek hiányában a részben vagy teljesen elavult eszközök nagyban rontják a gyermekek túlélési esélyeit. A teljes egészségügyi rendszer sarkalatos pontja, amely kihatással van a székelyudvarhelyi közösségre, az a gyermekmentő-szolgáltatás minőségi biztosítása! Azért, hogy a jelenleg kialakult trendet meg tudjuk fordítani, illetve javítani azt, az SZKA és Udvarhelyszéki Anyák egy adománygyűjtő kampányt kezdeményez, amely keretében minőségi technológiával rendelkező eszközök beszerzését tűzte ki célul. A következő eszközök beszerzése lenne fontos:
- inkubátor és mobil inkubátor
- hallásvizsgáló készülék
- speciális monitor
- légzés-segítő készülék
Eszközbeni adományozásból és/vagy pénzbeni támogatások gyűjtéséből kívánjuk beszerezni ezeket az eszközöket. Több lehetőséget is biztosítunk az adománygyűjtésre:
- adománygyűjtő dobozok vannak elhelyezve Udvarhelyszék több üzletében is,
- online adományozási lehetőség is rendelkezésre áll az SZKA adománygyűjtő portálján (give-get-do.ro) Túl korán érkeztem… címmel,
- SMS küldés: ha az 8837-es telefonszámra elküldik a korababa szót, máris 2 euróval támogatják az ügyet. Ezt szeptember 15-ig tehetik meg,
- az udvarhelyszéki anyák hálózatán keresztül
Aki egy életet ment meg, az az egész világot megmenti!
Adománygyűjtés fejleményeiA kampány indulását követően további üzletek és települések csatlakoztak:
|
Pénzügyi eredmények
|
Mit mondanak a szakemberek?Kérdéseinkre a székelyudvarhelyi kórház szakemberei, Dr. Pelok Anikó, neonatológus osztályvezető főorvos és Dr. Kiss Szende, gyermekgyógyász szakorvos válaszoltak.
Az újszülöttet megtöröljük, szükség szerint a légutakat szabaddá tesszük, megmérjük a hosszát, körfogatait, ezek után történik egy klinikai vizsgálat. Amennyiben alkalmazkodási zavarok lépnek fel, a légutak szabaddá tétele után oxigént adunk, sor kerülhet ballonos lélegeztetésre, esetlegesen intubálásra és gyógyszeradagolásra is. Ebben az esetben szükségünk van pulzoximéterre, monitorra, lélegeztető ballonra, vagy Neopuff infant újraélesztő készülékre.
Koraszülöttek esetében nagyobb valószínűséggel fordulnak elő alkalmazkodási zavarok és az esetek többségében inkubátoros elhelyezésre van szükség. Amennyiben légzési problémák állnak fenn: légzést támogató (CPAP) / lélegeztető gép alkalmazására is sor kerülhet. Ugyanakkor szükséges a folyamatos monitorizálás, az enterális táplálás kiegészítésére parenterális táplálás is kell – centrális vagy perifériás vénán keresztül. Ezen művelethez szükséges: vénás katéterek, perfúziós készülék. Mivel a szülőszoba a 3. emeleten tálalható, es az újszülött osztály a 4. emeleten, jelenleg az asszisztensnők ölben, a lépcsőházon keresztül viszik a babákat. A biztonságosabb szállítás érdekében előnyösebb lenne egy oxigénnel ellátott szállítási inkubátor is.
Eszköztárunk kiegészítése még biztonságosabbá tenné az újszülöttek cardio-respiratorikus alkalmazkodását a születést követően, csökkenne a későbbi maradandó sérülések esélye. Lélegeztetésre szoruló újszülöttek esetőn lényeges különbség van a manuális és a gépi lélegeztetés közt, mely segítségével sok későbbi szövődmény elkerülhető lenne.
Műszerektől függően 5-10 évente érdemes lenne lecserélni őket.
|
||