Támogatott projektek
A 2024-es Odaadó Estre az alábbi három kezdeményezés jutott be
IgnisCafe: Tudsz tükörbe nézni?
Projektgazda: Pál Zsuzsa
Az odafigyelésre, a törődésre és gondoskodásra minden élethelyzetben szükségünk van.
Az szeretetre szükségünk van. Különösen igaz ez a daganatos betegek és/vagy betegségből meggyógyultak esetében, akiknél a feldolgozás, felépülés folyamatos jelen.
A ”Tudsz tükörbe nézni?” nevet viselő projektünk a daganatos betegeknek és betegekhez szól! Elsősorban azért, hogy érezzék, nincsenek egyedül annak a tehernek a vitelében, melyet rájuk mért az élet, de azért is, hogy meglássák, minden viszontagság ellenére az élet maga, és ők, ebben az élethelyzetben, igenis szépek!
KözKuckó Egyesület: ÁTHIDALÓ – Közösen a családdal!
Projektgazda: Tamás Vanda
Nem várhatjuk el fiataljainktól, hogy kialakuljon bennük a közösség érzése, ha nem biztosítunk nekik teret vagy programokat erre. Szejkefürdő régen attól volt hangos, hogy az udvarhelyiek elmenekülve a városból közösségi programokat szerveztek, együtt játszottak, nevettek és neveltek fel generációkat. Ma már ezt a négyfal között tesszük, mert ha van is valamiféle megmozdulás, az csak a városi parkig terjeszkedik ki. Szeretnénk visszahozni a zöld fű csiklandozását, a nyári napsütés melegét úgy, hogy közben családias hangulatú közösségi élményben veszünk részt, egy egyedülálló összművészeti Családfesztiválon. A Családfesztivál fő célja a generációk és egymás, Udvarhelyszéken lakók közötti híd építése, megértése és tisztelete. Szellemi értéke, fontossága pedig a magyar zene, a hagyomány, az élő népművészetek, népi kultúránk megőrzése, megértése továbbadása és átörökítése.
Lilapont Egyesület: Megérteni. Felkészülni. Elindulni.
Projektgazda: Berkeczi Éva
Projektünk elsődleges célja az iskolába induló eltérő fejlődésű gyerekek beilleszkedésének segítése, azáltal hogy megpróbálunk hidat képezni a szülői közösség, tanítók és érintett családok között, ugyanis csekély a kommunikációs lehetőség közöttük. Szeretnénk használható segédeszközt adni a tanítók kezébe, és egy érzékenyítő programot indítani az osztályközösségek szülei számára. Úgy gondoljuk, ha a szülőket felkészítjük arra, hogy mi várható, akkor az ő hozzáállásuk példával szolgál majd gyerekeik számára, hogy hogyan viszonyuljanak az osztályban egymáshoz, így megkönnyítve az inklúziót.
A 2023-as Odaadó Estre az alábbi három kezdeményezés jutott be
Leaders For All: Odaadással a jövőnkért
projektgazda: Kirmájer Erika
Egy képzéssorozat a 15-18 éves korosztályt foglalkoztató fontos kérdésekre, kihívásokra kíván gyakorlatias útmutatóval szolgálni, elsősorban pályaválasztási témákban, miközben kulcsfontosságú készségek fejlesztésére törekszik, mint a személyes értékek feltárása, kiismerése, tudatosság a döntéshozatalban, együttműködési és kommunikációs készség fejlesztése, önbecsülésben, önbizalomban, empátiában, személyes és társadalmi felelősségvállalásban való gyarapodás.
projektgazda: Fekete Éva
Az udvarhelyszéki Anyák Egyesülete fő célja, hogy összefogja, bátorítsa, segítse, és szakemberek bevonásával tanítsa a közösségükbe tartozó édesanyákat és családjaikat. Az Anyák Egyesületének „minden család fontos”! Hisz a feltétel nélküli elfogadás a legnagyobb élmény, amelyet egy ember átélni képes.
A jelen „SzerethetŐk” projekt célja a társadalom elfogadásra való tanítása, egy közösségbe való bevonása a sérült és egészséges embereknek, úgy gyermekeknek, mint felnőtteknek.
Harghita Business Center: NŐ az erő
projektgazda: Berkeczi Zsolt
Fontos lehetőséget adni a fejlődésre azoknak, akik tudatosan akarnak készülni saját életük és/vagy csoportok, szervezetek vezetésére. A HBC ösztönözni akarja a fiatal lányok személyes fejlődését, hogy már az iskolás éveik alatt vezetői tapasztalatokat szerezzenek. Reményeik szerint ezáltal nagyobb valószínűséggel lesznek magabiztosabbak, így életkorban előrehaladva a vezetést is hajlandóak vállalni. Ugyanakkor szeretnék, ha a résztvevők között kialakulna egy erős, élő és élénk kapcsolat, amely a képzés közbeni tapasztalatmegosztások által különböző perspektívákhoz juttatja őket.
A 2022-es Odaadó Estre az alábbi három kezdeményezés jutott be
Zarándok Nyargaló: Alkalmi segítségből hosszútávú szolgálat
projektgazda: Demeter Sándor Lóránd
A projekt célcsoportja sérült fiatal-felnőttek és családtagjaik. A megoldásra váró probléma a sérültek esetében a képességeknek és készségeknek a fejlesztése lovak segítségével, a családtagok számára pedig a kikapcsolódás lehetősége megnyugtató természeti és szakrális környezetben.
A projekt célja, hogy sérülteknek lovas gyógyterápiát biztosítson, a családtagjaiknak pedig élményterápiát. Ez így együtt a lélek terápiája. A Zarándok Nyargaló partnere ebben a munkában a Lélekemelő beszélgetések Újvárosi Katalinnal. Vele lehetőség van arra, hogy egy templomos területen, zarándok szemléletű lovas foglalkozás mellett, keresztény lelkigondozásban részesüljön az arra vágyó. Így lehet alkalmi segítségből hosszú távú szolgálat.
Piros. Produkció: ÉRTÉKelünk
projektgazda: Albert Orsolya
A projekt a Covid okozta elmúlt 2 év kultúrhiányára (is) szeretne reagálni, úgy néző mint művész szempontból, hisz mindkét oldal a karantén alatt rádöbbent arra, hogy milyen szükségünk is van az élményekre, a közösségi programokra, az alkotások által kiváltott gondolatfolyamokra, katarzisokra.
Szól mindannak a kultúra szerető és fogyasztó rétegnek, aki kénytelen volt nélkülözni ezt, és aki egyszerre lenne kiállításmegnyitón, irodalmi esten és egy színházi előadáson.
A projekt célja egy olyan összművészeti együttlét/élmény felajánlása, mely közös gondolkodásra hív, mely kilépve a különböző műfajok sémáiból, egy izgalmas, lendületes előadással mutatja be számunkra az erdélyi kortárs alkotók munkáit, így párbeszédet teremtve a képzőművészet, irodalom és színházművészet között. Továbbá fontosnak tartják megmutatni, előtérbe helyezni a székelyudvarhelyi/erdélyi kortárs alkotókat. Rejtett céljuk az eddig csak könyvbemutatókra járó néző bevonzása a színházba, múzeumba (és fordítva), szeretnék az emberekben felkelteni az igényt a kultúrára.
Motivál Egyesület: TÉT – Tinédzserek az Élet „Tabuvonatán”
projektgazda: Blénessy Éva
Napjaink online világában háttérbe szorulnak az őszinte, bizalmas beszélgetések a tinédzserekkel. A kérdéseire választ kereső fiatal lelkek sokszor felületes vagy rossz forrásokból kapnak válaszokat. Témakörök, amelyeket szeretnének a fiatalokkal megbeszélni az önértékelés, serdülőkor, szexualitás, káros szenvedélyek és felelősségvállalás. Különböző irányzatok könnyen el tudják csábítani a kíváncsiskodó gyerekeket, ezért fontosnak tartják, hogy megvilágítsák az igazi értékeket, mely által mérsékelhetik fiataljaink online világgal való viszonyát, illetve, hogy ’valós” 3D-ben tudjanak beszélni kétségeikről, kérdéseikről.
A projekt célja, hogy a székelyudvarhelyi régióban élő serdülő korúaknak segítsenek megtalálni az igazi önmagukat, promoválni az igazi kapcsolatok megélését, és ezekben a témákban bennük kavargó kérdésekre valós és hiteles emberektől kapjanak választ.
A 2021-es Odaadó Estre az alábbi három kezdeményezés jutott be
Kit látsz a tükörben?
Mindannyian ismerjük azt az érzést, amikor nem mi irányítjuk cselekedeteinket, hanem félelmeink. Mi történhet akkor, ha valakit naponta támadnak ezek az érzések? Hát, hogyha az illető egy 16-17 éves diák, akinek nincs elég tapasztalata, hogy megkülönböztesse félelmeinek vélt okait a valódiaktól? Ezek az ifjak életre szóló változásokat tudnának elérni önmagukban, ha lelki átalakulásuk e mérföldkövénél egy kevéssel is meg tudnák szilárdítani önbecsülésüket és magasabb szintre emelnék önbizalmukat.
Most már sejtem…. (autizmus morzsák)
Autista gyerekek családjainak összefogása, hogy az azonos, vagy hasonló problémával szembesülő szülők tematikus szülőcsoportok keretében találkozhassanak, itt megoszthassák fájdalmaikat, nehézségeiket. Ezekre a tematikus találkozókra bevonnánk a téma iránt érzékeny szakembereket, gyógypedagógusokat, a témában jártas előadókat, akik válaszolni tudnak a kérdésekre, hogy a fejlődést hatékonyan segíthessük, és elkerüljük az olyan kétes értékű tanácsokat, mint például a „majd kinövi”, „ez a gyógyszer is segített komáméknak”. Tervezzük ugyanakkor nyilvános rendezvények, tájékoztató anyagok készítését is, amivel a téma iránt érzékenyíteni tudjuk a közösséget is.
Küküllő part kaláka
Több éve szakmai beszélgetések tárgya a Küküllőpart használata. Egyetemi oktatók és hallgatók bevonásával történt már kutatás, koncepciótervezés az Udvarhelyi közterekre vonatkozóan. Ezeket sajnos nem követte konkrét cselekvés. A fenti tanulmányok során beazonosított problémák egyértelműek: közösségi terek hiánya, gyalogos-barát terek és útvonalak hiánya, városi zöldterületek hiánya, az értékes városi terek elhanyagolása. Célunk építészként javítani a városi közterek minőségén.
A 2020-as Odaadó Estre az alábbi három kezdeményezés jutott be
Kora-csodák, kora-család
Koraszülő családok összefogása, hogy az azonos, vagy hasonló problémával szembesülő szülők tematikus szülőcsoportok keretében találkozhassanak: megoszthassák fájdalmaikat, nehézségeiket. Ezekre a tematikus találkozókra bevonnánk a téma iránt érzékeny szakembereket, orvosokat, nővéreket, hogy a traumát átélő szülők szakemberekkel kommunikálhassanak, akik válaszolni tudnak a kérdésekre, hogy a fejlődést hatékonyan segíthessük, és elkerüljük az olyan kétes értékű tanácsokat, mint például a “higgy benne, hogy minden rendben lesz”. Tervezzük ugyanakkor nyilvános rendezvények, tájékoztató anyagok (füzetek, weboldal) készítését is, amivel a téma iránt érzékenyíteni tudjuk a közösséget is.
KARöltve
A KARöltve című projekt célja, hogy azok a családok, ahol fogyatékkal élő személy él, egy támogató közösséget találjanak maguknak. Abban szeretnék szakszerű segítséget nyújtani, hogy önmagukra találjanak.
Future Makers 2.0
A 28 órás Future Makers 2.0 képzés célja, hogy az első, 36 órás alapszintű modult követően a kiválasztott csoportok fókuszált adat- és üzleti információgyűjtést végezzenek a teljes Üzleti Koncepció-Térkép feltöltésére. A projekt alapvető célja a középiskolások vállalkozói személyiségének fejlesztése, illetve a vállalkozásépítés folyamatának és rendszerének megtapasztalása, elmélyítése saját üzleti ötlet alapján. A képzésen ugyanakkor hangsúlyt fektetünk arra is, hogy a diákok megtapasztalják, a vállalkozói kompetencia tágabb értelmű, és bármilyen kontextusban érvényesülhet.
A 2019-es Odaadó Estre az alábbi három kezdeményezés jutott be
Játszva tanulni és tanítani!
A csapatjáték élménye által, több alkalmas közösségi játékok szervezésével, erősíteni szeretnénk Udvarhelyen min. 200 gyerekben és min. 50 felnőttben az önismeretet, a csapatszellemet, az együttműködést, hogy ezáltal kapcsolatokat építsünk és erősítsünk. A székely társasjátékokat használva ugyanakkor a helyi értékeket és hagyományokat is célunk tudatosítani.
A játék olyan mindent átölelő tevékenység, ami mindig jelen lesz az emberiség életében. Cser Gabriella gyógypedagógus a játék fontosságát így fogalmazza meg: „Meghatározó szerepe van a környezet és az Én (identitás) viszonyrendszerének kibontakozásában, a világ megismerésében.” Ez a megállapítás minden típusú játékra vonatkozik. Ide tartoznak: a szabályjátékok (társasjátékok, rejtvények), a mozgásos játékok (tánc, pantomim), a csoportdinamikai játékok (interakciós játékok), a szerepjátékok (tervezett játékok, jelmezes játékok), is.
Kiváló csapatformáló és remekül lehet szórakozni, tanulni játszás közben.
Kultúra? Minek?
A projekt célja mai székelyudvarhelyi kultúránk népszerűsítése, kifejezése, akár gazdagítása az irodalom eszközei révén, annak a könyvtárak kontextusából való átemelése a hétköznapokba. Projektünk elsődleges célja volt bebizonyítani, hogy az irodalom képes idomulni a hétköznapi emberek változó igényeihez, továbbá rávilágítani közösségünket társas élményeink, gondolataink és identitásunk ápolásának és megörökítésének fontosságára.
Megpróbáltunk projektünket és azon belül az irodalmi pályázati kiírást minél tágabb körben népszerűsíteni, annak érdekében, hogy városunk lakóinak felkeltsük figyelmét és elgondolkoztassuk őket, az irodalom eszközeinek segítségével, hogy miért jó Székelyudvarhelyen élni, székelyudvarhelyinek lenni.
Magyar vaknak magyar iskolát!
Az erdélyi magyar vakok számára 74 éve megszűnt magyar anyanyelvi speciális oktatás hiányára és az ebből a helyzetből adódó számos személyes, családi, társadalmi problémára akarja a projekt felhívni a többségi, látó társadalom figyelmét. Elsősorban látássérült gyermekeknek, szüleiknek, de emellett látó diákoknak, pedagógusoknak, közéleti személyeknek, Székelyudvarhely és Udvarhelyszék látó társadalmának szól a projekt. Mivel a vak és gyengén látó gyermekek többsége nem rendelkezik fehér bottal és nem ismeri a használatát, a projekt során igyekszünk megtanítani azt. Az elnyert támogatásból a projektbe bevont látássérült gyermekeknek fehér botot ajándékozunk.
A 2018-as Odaadó Estre az alábbi három kezdeményezés jutott be
Ne ess pánikba
A projekt egyik célja az olvasás népszerűsítése egy olyan művön keresztül, amely teljesen egyedi látásmóddal közelíti meg a mindannyiunkban ott motoszkáló kérdést az élet értelméről. És bár a könyvből ismerjük, hogy a válasz az „Életet, a világmindenséget, meg mindent” érintő végső kérdésre 42, mi nem érjük be ezzel a megoldással, tovább szeretnénk menni és valóban megtudni, hogy a mai fiatalság mit gondol erről a témáról, és hogyan próbálnak meg nem pánikba esni az élettől (Don’t panic!–> a könyv egyik szállóigévé vált mondata).
Mennyit érsz
A projekt általános célja a társadalom érzékenyítése, szemléletformálása, hogy az emberek értsék meg az áldozattá válás folyamatát, segítsék az abból való kitörést, felépülést. A kezdeményezés specifikus célja, egyrészt a diákok informálása és segítése, függetlenül attól, hogy milyen szerepet játszanak az internetes zaklatás folyamatában, hogy megértsék jogaikat, lehetőségeiket, kötelezettségeiket és tetteik következményeit, másrészt, hogy erősítsük önbecsülésüket, méltóságukat, hogy ne váljanak áldozatokká. Nem szabad elfelejteni, ha nincs áldozat, nincs erőszaktevő sem.
Lógj a családoddal
A projekt fő célja olyan közös családi programokat összeállítani, amelyben a családok mobiltelefon nélkül szereznek közös élményeket. Azok a családok, amelyek részt vettek ezeken a tevékenységeken élménydúsan vették vissza mobiltelefonjaikat. Minden család örült a közös programnak és az együtt eltöltött minőségi időnek.
Részcélok: A családok bevonása a város által felkínált programokba: Könyvtári programok (társasjátékterem, csodák terme, 3D mozi, szabadulószoba), múzeumi programok (vezetett tárlatok és múzeumpedagógia foglalkozások a gyerekek számára), Caritas munkatársai által felkínált játékok és programok megismertetése (interaktív meseolvasás, szabadtéri játékok, részeg szemüveg kipróbálása, kvízjátékok), különböző szabadidős tevékenységek: bowling, biliárd.